Mansikkagazpacho
Keittiökameleontti -blogista tuttu Outi Rinne julkaisi juuri ensimmäisen keittokirjansa nimeltään Raakaruoka-aika! Testasin kirjasta ensimmäiseksi ihanaa mansikkagazpachoa. Maistuu ihan kesältä!
Jotenkin näin kesän kynnyksellä mieli halajaa kaikkien tuoreiden vihannesten, hedelmien ja marjojen pariin, joten kirja ei olisi voinut osua parempaan saumaan. Raakaruoka-aika on kokoelma herkullisia raakaruokareseptejä, taattua Keittiökameleontti-laatua! Outi kirjoittaa kirjan alkusanoissa, ettei Raakaruoka-aika ole oppikirja terveellisistä elämäntavoista, vaan se kertoo hyvästä ruoasta, ja siitä, miten sitä voidaan laittaa uusilla tavoilla. Minulta ainakin loppuu kokkausinto heti alkuunsa, jos keittokirja alkaa kilometrin pituisella terveyssaarnalla. On paljon mielenkiintoisempaa, että keskitytään hyviin makuihin ja kiinnostaviin raaka-aineisiin kuin paasaamaan terveysasioista!
Minusta ei olisi kokopäiväiseksi raakaruokailijaksi, mutta olen huomannut, että raakareseptien puolelta löytyy paljon kiinnostavia juttuja, joilla saa laajennettua omaa horisonttiaan. Kokeilen mielelläni keittiössä uusia juttuja, ja niitähän raakaruoan puolelta löytyy. Raakaravinnon syömisestä seuraava hyvä olo on toki kivaa bonusta sekin! Raakaruoka-aika tarjoilee paljon mielenkiintoisia reseptejä, joita on pakko päästä testaamaan. Vai miltä kuulostaisi porkkanapasta ja pähkinägremolata, suklaamoussepuuro tai orvokeilla koristellut raakasuklaabrowniet? Minulle on erityisen tärkeää keittokirjan visuaalinen anti, ja Raakaruoka-aikaa voi todellakin syödä myös silmillään!
Raakaruokaan tottumattomalla saattaa tosin mennä reseptejä tutkiessa sormi suuhun. Lähikaupasta kun ei löydy mulperimarjoja, nestemäistä steviaa tai kaakaovoita. Onneksi kirjassa kuitenkin neuvotaan, mistä erikoisempia raaka-aineita saa hankittua. Joitakin kirjan resepteissä tarvittavia keittiövälineitä, kuten kuivuria tai vihannessorvia ei löydy minunkaan keittiöstäni, mutta houkuttelevat reseptit kyllä pistivät vakavasti harkitsemaan sellaisten hankintaa.
Mutta sitten se ihana mansikkagazpacho. Se maistui ihanasti kesältä, sopivasti mansikalta ja kevyen raikkaalta. Nam! Alkuperäiseen reseptiin tuli hunajaa, mutta jos se ei sovi ruokavalioosi, käytä tilalla agavesiirappia.
Mansikkagazpacho*
neljälle
- 12 kypsää tomaattia
- 1 kurkku kuorittuna
- 1 punasipuli
- 1/2 punainen chili
- 250 g tuoreita mansikoita (myös pakastetut käyvät)
- 4 valkosipulinkynttä
- 1 rkl luomubalsamiviinietikkaa
- mustapippuria
- 1 tl laadukasta suolaa
- 1/2 tl sinappijauhetta
- 2 tl agavesiirappia
- 2 rkl hiivahiutaleita
- 1 1/2 dl mietoa pähkinäöljyä tai oliiviöljyä
- tuoretta minttua tai kanelibasilikaa
- jääpaloja
- Jos käytät pakastemansikoita, sulata ne. Lohko tomaatit ja poista kantaosa. Kuori ja kuutioi kurkku ja puolita peratut mansikat. Hienonna sipuli ja valkosipulinkynnet.
- Laita vihannekset ja mansikat sekä mausteet tehosekoittimeen ja soseuta. Lisää kylmäpuristettu öljy. Soseuta vielä nopeasti tasaiseksi.
- Kaada tarjoilukulhoon ja riivi päälle mintunlehtiä tai basilikaa.
- Kuumana päivänä jäähdytä jääkaapissa mahdollisimman kylmäksi ja laita joukkoon tarjoiluvaiheessa jääpaloja.
(Resepti: Outi Rinne – Raakaruoka-aika!, Atena 2013)
*Minulla ei ollut kurkkua eikä hiivahiutaleita ja oliiviöljyäkin laitoin reilusti vähemmän kuin ohjeessa. Ihanaa tuli silti :)
9 kommenttia “Mansikkagazpacho”