Suklaiset kaurakeksit
Vegaanin keittiössä -kirjan toinen painos on nyt kaupoissa! Uuteen painokseen tuli kustantajan toiveesta pari ekstrareseptiä. Koska aika moni ehti hankkia ensimmäisen painoksen, tässä yksi uusista resepteistä teille kaikille :)
Vegaanin keittiössä -kirjan suosio pääsi yllättämään sekä minut että kustantajan. Painos loppui kaupoista juuri ennen joulua ja ainakin teiltä saamieni viestien perusteella aika moni jäi ilman joululahjaa. Pahoittelut tästä! Toinen painos kirjaa putkahti kauppoihin reilu viikko sitten ja nyt opusta saa taas kirjakaupoista kautta maan.
Loppuvuodesta huhkin vielä kirjan parissa hetken, sillä kustantaja halusi kirjaan vielä muutaman bonusreseptin. Minusta se oli vähän ikävää kirjan jo hankkineita kohtaan, mutta uusitun painoksen ja uuden ISBN-numeron myötä kirjaa saatiin vähän laajempaan levitykseen.
Jos kuitenkin ehdit hankkia ensimmäisen painoksen, ei hätää! Tässä nimittäin tulee bonusreseptien kunkku: superhyvät suklaiset kaurakeksit! Nämä ovat ihan mahdottoman helpot tehdä ja maku on tietysti kohdillaan. Kaurakeksit ovat klassikko, joka ei mene koskaan pois muodista. Vegaanisena kaurakeksit onnistuvat tietysti aivan yhtä hyvin. Nämä katosivat meillä parempiin suihin alta aikayksikön :)
Suklaiset kaurakeksit
noin 25 kpl
- 50 g vegaanista tummaa suklaata
- 100 g vegaanista margariinia (esim. tummansininen Keiju)
- 1 ½ dl (ruoko)sokeria
- 3 ½ dl kaurahiutaleita
- 1 dl vehnäjauhoja
- 2 tl leivinjauhetta
- 1 rkl perunajauhoja
- 1 dl kaurakermaa
- Pane uuni kuumenemaan 200:n asteeseen.
- Rouhi suklaa melko pieneksi rouheeksi tukevan leikkuulaudan ja ison veitsen avulla. Sulata margariini.
- Lisää margariinisulan joukkoon ensin sokeri, sitten kaurahiutaleet. Yhdistä vehnäjauhot ja leivinjauhe yhdistä ne kaurahiutaleseoksen joukkoon. Lisää vielä perunajauhot ja kaurakerma. Sekoita lopuksi suklaarouhe taikinan joukkoon.
- Nosta taikinasta nokareita uunipellille (muista jättää leviämisvaraa!) ja painele ne litteäksi. Paista keksejä uunin keskitasolla noin 8-10 minuuttia. Nosta keksit ritilän päälle jäähtymään.
Vegaanin keittiössä löytyy myynnistä ainakin seuraavista paikoista:
Adlibris.com (ei postikuluja!)
Booky.fi (ei postikuluja!)
24 kommenttia “Suklaiset kaurakeksit”