Siirry sisältöön

Helpot minttusuklaapallot

Ruotsalaiset suklaapallot minttuversiona.


Ruotsalaiset kookoshiutaleilla päällystetyt kaura-suklaapallot on vanha klassikkoherkku, joka ei ainakaan minun mielestäni mene koskaan pois muodista! Tällä kertaa tein tästä helposta herkusta minttusuklaaversion. Kaura-kaakaomassa maustetaan piparminttuaromilla ja valmiit pallot pyöritellään Marianne-rouheessa. Suklaapallot on superhelppoja valmistaa ja tämä minttusuklaaversio näistä on ihana herkku vaikkapa pääsiäiseksi!

minttusuklaapallot

noin 20 kpl

  • 150 g vegaanista voita huoneenlämpöisenä (Eleplant)
  • 1 ½ dl (fariini)sokeria
  • 4 rkl kaakaojauhetta
  • 4 dl kaurahiutaleita
  • 1 tl piparminttuaromia (esim. Dr. Oetker)
  • ½ pss (75 g) Marianne Crush -karkkirouhetta
  1. Vaahdota huoneenlämpöinen voi ja sokeri sähkövatkaimella.
  2. Lisää kaakaojauhe, kaurahiutaleet ja piparminttuaromi. Sekoita esimerkiksi haarukalla tasaiseksi.
  3. Pyörittele massa palloiksi ja pyörittele pallot Marianne-rouheessa. Anna pallojen tekeytyä jääkaapissa vähintään puoli tuntia tai mieluiten yön yli.
  4. Säilytä valmiit pallot jääkaapissa kannellisessa rasiassa ja syö viikon kuluessa.

2 kommenttia “Helpot minttusuklaapallot”

  1. Aloitteleva leipuri kysyy, että eikä kautahiutaleet ole kovia kun niitä ei keitä? Pitääkö olla esikeitettyjä pikakaurahiutaleita?
    • Kyllähän kaurahiutaleita voi syödä ihan sellaisenaankin esim. myslin joukossa :) Tähän ei kannata käyttää isoja kaurahiutaleita, ja jos haluaa pehmeimmän lopputuloksen, on pikakaurahiutaleet paras vaihtoehto. Toki ne tässä myös rasvan seassa vähän pehmenee.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.